Melyik eSport a legizgalmasabb?
Címkék: cs counter strike league of legends Starcraft FPS SC global offensive LoL Starcraft 2 Hearthstone esportmilla RTS HS CSGO MOBA orobeRto
2015.01.10. 11:29
A minap orobeRto egy érdekes cikket írt az esportmilla oldalára, amiben a legizgalmasabbnak választotta ő is a CSGO-t. Az biztos, hogy mindannyian vagyunk annyira elfogultak saját kedvenc játékunkhoz, hogy nekünk az tűnik a legizgalmasabbnak. Igyekszem kicsit összeszedni a különböző nézőpontokat a több, általam is játszott játék közül és persze érintve pár olyat is, amivel jómagam nem is játszom.
Én az elmúlt időszakban szinte csak CSGO-val játszom, de néha-néha a LoL-ba is belevetem magam. A nálunk is ismert és közkedvelt játékok listája azonban itt nem áll meg, hiszen van még HS, Dota2 és még a StarCraft is érdemel említést. Ne kövezzetek meg, de a LoL és a Dota2 nálam egy kalap alá kerül most, hiszen egy játékstílust képvisel. Így összesen van FPS, MOBA, RTS és a HS is.
( A HS a wikipédia szerint online gyűjtögetős kártyajáték, míg a a battle.net leírásában "fast paced strategy card game" jelző alatt fut. )
A jelenleg FPS réteget képviselő CSGO elég sokban különbözik, mondjuk a korábbi itthon is verseny szinten játszott CoD sorozatokhoz képest. Nem csak a játék igényel más gondolkozásmódot, de nagyobb szerep hárul a taktikára és talán még nagyobb a financiális kérdésekre. Ami az FPS játékok mindegyikére elmondható, hogy minden egyes kör új izgalmat és nagyszerű egyéni vagy csapatos megoldásokat hozhat. Egyik ilyen érdekesség volt, mikor a NiP egy teljesen sajátos rámpa védést mutatott be, mint amit lentebb láthattok. Azóta már a WiLD csapata is elsütötte ezt a helyet. Az biztos, hogy a meglepetés erejével hat, mert ritkán számítunk felülről golyózáporra.
Az FPS játékok leginkább vitathatatlan előnye az, hogy egyedül is lehet szinte lehetetlen helyzetből is köröket visszahozni és meg is nyerni. Nem feltétlen úgy fogalmaznék, hogy a legizgalmasabb játék, hanem inkább úgy, hogy a leggyakrabban talán az FPS az, ami izgalmakat hozhat.
A MOBA játékoknál már más a helyzet. Minimális ismereteim azért megengedik, hogy tudom, hogy minden egyes játék három szakaszból áll (early, mid és late game). Mindegyik hős alapból egyik vagy másik időre alkalmasabb, de természetesen sok múlik a build-en és a játékos tudásán is. Az én meglátásom szerint az egyéni akciók ritkán tudnak a MOBA-ban izgalmakat hozni. Amikor egy hős akár többel szemben is helyt tud állni egy harcban, annak elég sok összetevője lehet. A héten én is kifogtam egy olyan csapatot, ahol valaki először játszott a saját maga hősével és a midlane-t elég csúnyán elfeedelte. Ennek az lett a vége, hogy több szintes előnyre és teljes buildre elég hamar futotta az ellenfélnek és 3-4 embert is könnyen el tudott intézni egyszerre.
Kiegyenlített játéknál inkább teamfight-ok azok, amik izgalmakat rejtenek, illetve ha olyan lehetőség adódik, akkor egy-egy esetleges backdoor is a meglepetés erejével hathatnak. Azok számára, akik jobban benne vannak a játékban, jóval több dolgot tudnak értékelni, mint akár én vagy orobeRto, akik inkább csak külső szemlélői vagyunk a MOBA játékoknak.
Az RTS játékokkal mindig az volt személy szerint a bajom, hogy megfelelő gazdasági hátteret akartam építeni és úgy támadásokat folytatni. Ez már sem a Warcraft 3, sem a Starcraft idején sem jött össze. De ugyan úgy meggyűlt a bajom az Age of Empires 2 HD verziójánál is. Jó esetben olyan 30 APM lehet a saját kis szintem, ami nem éppen a profik 300 vagy akár annál is magasabb kategóriájához tartozik. A különböző játékok más-más létszámkorlátjai ellenére is azért lehetett a játék korai szakaszában támadni vagy komoly, nagy seregekkel egymásnak feszülni. Aki az RTS világában érzi jól magát, ezeket is nagy lelkesedéssel követi, hiszen neki ez okoz izgalmakat.
A HS terén viszont már komoly gondokkal küzdök. Nálam a kártyajátékok alatt a windows alap változatai megmaradtak és köszönöm bőven elég. Amit magából a játékból láttam az tényleg a jó pakliknak és a szerencsésen előkerülő kártyáknak tudható be. Ha elég sok és/vagy elég jó van épp a virtuális kezünkben, akkor egész szép kombinációval támadhatjuk ellenfelünk és vehetünk el tőle szép számmal az életpontjaiból. Itt ezen megmozdulások hozhatnak izgalmakat a játék kedvelőinek.
A magam módján félig igazat adok Robinak, viszont aki FPS játékokkal játszott korábban is, annak egyértelműen az marad örökre a legizgalmasabb. Aki viszont egy RTS vagy MOBA játék "rabja" évek óta, az agyatlan lövöldözésnek tarthatja azt, amiért mondjuk mi rajongunk. Emiatt nem mondhatjuk azt, hogy vmi izgalmasabb-e, mert ez relatív. Az, hogy melyik játék mekkora összegeket és tömegeket mozgat meg, az meg úgy érzem egy külön cikket érdemel.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.